Středa, 27 října, 2021
Finance

Češi se do oddlužení příliš nehrnou

Život bez dluhů je jednoznačně pro zadlužené lidi velkou výzvou, nicméně, velká řádka Čechů raději zůstává v exekucích, než by podstoupili v následujících pět letech život na pokraji bídy.
Češi již více než dva měsíce mohou podávat žádosti o oddlužení za výhodnějších podmínek, než tomu bylo doposud. I přes to však tuto možnost využilo teprve necelých sedm tisíc lidí. Ve většině krajů stoupl v průběhu léta až na dvojnásobek, ale podle odborníků však návrhy na insolvence nenaplnily počty, které se očekávaly. Očekávalo se totiž, že v průběhu června se počet podání v této věci bude zvyšovat několikanásobně, oproti dřívějšímu stavu.
prázdná soudní síň
Dá se předpokládat, že se řada dlužníků již smířila se životem s exekucí a nechtějí být pod další přísnější kontrolou insolvenčních správců. S exekucí jim navíc měsíčně zůstává více peněz, než by tomu bylo, kdyby přistoupili na podmínky dle insolvenčního zákona. Samozřejmě jedním faktorem, který ovlivnil počty podání je také období. Přes letní prázdniny si spíše lidé užívají hezké dny a starosti a jejich vyřizování nechávají až na počátek školního roku. Obecně totiž platí každý rok, že dluhové poradenství je přes léto méně zatíženo.
I přes to, že lidé nepodávali žádostí tolik, kolik se předpokládalo, byl měsíc červenec z dlouhodobého pohledu obdobím, kdy bylo podáno nejvíce insolvenčních návrhů, tedy více než 4214 osob se v průběhu měsíce června přihlásilo k nové variantě insolvence. O rok dříve to bylo pouze 1914 návrhů. Tedy mezi roční nárůst podání byl 155 procent. Z uvedeného se dá předpokládat, že nyní v září přijde hlavní vlna.
nový zákon o insolvenci
V České republice je exekuce vedena na 800 tisíc lidí. Všichni, kteří mají dva a více věřitelů si mohou zažádat o oddlužení. Ne však každý z takto postižených lidí chce právě z exekučního řízení vystoupit, protože některé tyto dluhy jsou v podstatě již nyní součástí životního stylu dlužníků. Takový člověk, když dostane například pokutu ji neřeší, protože ví, že díky svým exekucím se vlastně na danou platbu vůbec nedostane a on ji tedy nemusí platit. Tedy jistá beztrestnost dlužníků je podporuje v tom, aby v takové stavu setrvali.

5/5 - (4 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup