Středa, 27 října, 2021
Děti

Kdy je vhodné začít s prvními příkrmy

Názory se v tomto ohledu různí. Stejně, jak jde kupředu věda v nejrůznějších oblastech, stejně tak je tomu i v případě péče o děti. Jejich výživa může někdy připadat člověku nezasvěcenému, jako úplná věda. Pojďme si tedy přiblížit, jaké jsou v současné době trendy.
Pediatři rozdělují děti do dvou skupin, na ty kojené a na krmené umělým mlékem. Podle toho se také často začíná s příkrmy.
krmení prcka
Plně kojenému dítěti poskytne mateřské mléko veškeré potřebné živiny do půl roku věku úplně s přehledem. U dětí, jež jsou krmeny umělými mléky, se pak s příkrmy začíná experimentovat o dva měsíce dříve, tedy po dovršení čtyř měsíců věku.
I tato doba je však individuální, stejně, jako vše kolem dětí a jejich vývoje.
Od lékařů a v různých příručkách se dozvíme, jak máme s příkrmy začínat, všichni se shodují v jednom a to je – v klidu. Dítě by nemělo být jídlem stresováno. Je potřeba si uvědomit, že dosud po celý svůj život znalo pouze jednu chuť a to chuť mléka ať už mateřského, nebo umělého. Také způsob podávání se liší. Dítě se s tímto musí srovnat a zvyknout si, nátlak tedy v tomto případě není vůbec namístě. Naopak může přílišná horlivost způsobit nechuť dítěte k jídlu, či psychický blok, který si s sebou může nést až do dospělosti.
Čím tedy začít?
Obecně se začíná mixovanou stravou a to jedním druhem zeleniny. Existují názory, které preferují právě zeleninu s ohledem na její chuť. Uvádějí, že v případě, kdy bychom dítěti dali nejprve ochutnat ovoce, navyklo by si na jeho sladkou chuť a již by zeleninu nechtělo. Jiné názory toto vyvracejí. Pravda bude zřejmě někde uprostřed.
špinavé batole
Jeden druh zeleniny se pak upřednostňuje z důvodu možné alergické reakce. Je tedy doporučováno na začátku zkoušet dva až tři dny například mrkev a sledovat, zda nemá dítě nějakou reakci. Pokud je vše v pořádku, pokračuje se dále s něčím jiným, až se následně začnou chutě kombinovat. V žádném případě dítěti jídlo nesolíme ani jinak nekořeníme.
První den je úspěch, pokud dítě vezme na milost alespoň jedno sousto. A když ani to ne, nic se neděje. Zavádění příkrmů je mnohdy běh na dlouhou trať a vyžaduje spoustu trpělivosti. Každé dítě pochopí význam pevné stravy jindy, proto není třeba hroutit se, když nepojede zrovna podle příručky. Proto klid a žádný stres, však ono to přijde.

4.5/5 - (2 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup