1. Dostatečný pitný režim
Základem je dostatek tekutin. Ne každý nápoj však může být v tropických dnech vhodný. Vyhýbat bychom se měli především alkoholu a slazeným nápojům. Naopak vhodná je čistá kohoutková voda, čaj nebo minerální voda. Vypít bychom měli 2 – 3 litry denně. Množství samozřejmě závisí také na věku, hmotnosti, fyzické aktivitě apod. Dobré je přijímat tekutiny také z ovoce a zeleniny, nejlepší je meloun nebo okurka.
2. Nevystavovat se přímému slunci
Při extrémně vysokých teplotách se raději přímému slunci vyhýbejte a to hlavně přes poledne (mezi 11 a 14 hodinou). Pokud už na slunce musíte, dbejte na zvýšený příjem tekutin a zakrývejte si hlavu kšiltovkou nebo kloboukem. Nedoporučuje se namáhavá fyzická aktivita.
3. Ochlazení ano, ale s mírou
Pokud máte v práci nebo doma klimatizaci, určitě se v tropických dnech bude hodit. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by nikdy neměl překročit 5 stupňů Celsia. Při větším rozdílu se vystavujete riziku nachlazení, zánětu vedlejších nosních dutin apod. Pokud na vás klimatizace fouká přímo, koledujete si o pěkně bolesti krční páteře a zad. Pozor si dávejte také při návštěvě koupališť. Do vody byste měli vstupovat postupně, při skoku přehřáté tělo zažívá šok a u slabších jedinců může dojít k infarktu.
A co dělat, když už je pozdě?
Úpal
Úpal je přehřátí celého organismu. Projevuje se bolestí hlavy, teplotou, zvracením a zrychleným dýcháním. Postižený může být i zmatený nebo ztratit vědomí. Je nutné člověka dostat mimo přímé slunce a ochlazovat vodou, ale pozor, ne úplně ledovou!
Úžeh
Úžeh je přehřátí mozku. Postižený si stěžuje na bolest hlavy a slabost. Nutné je dostat takového člověka z přímého slunce do větrané místnosti, podat dostatek tekutin a ochlazovat (studenou sprchou nebo obklady).
Velký pozor bychom měli dát zvláště na děti a seniory, kteří si často nehlídají pitný režim a jejich tělo je náchylnější k přehřátí. V případě vážnějšího úpalu nebo úžehu doporučujeme vyhledat lékařskou pomoc.